• 86°

High school sports roundup

The Manteo High School tennis team fell 6-3 to Bear Grass Charter Thursday, April 12, in a non-conference varsity match at Manteo.

With an inexperienced team, the Redskins have struggled this season.

“I only have two that have played before,” said Manteo coach Emily Dinoto.

Dinoto went on to say that Zane Edwards has shown a lot of improvement but was unable to play against Bear Grass.

Results from the Thursday contest include:

Singles

(Bear Grass Charter) Def. William Dong (Manteo) 8-1; (Bear Grass Charter) Def. Colby Glod (Manteo) 8-3; Max Allison (Sr.) (Manteo) Def. (Bear Grass Charter)  8-1; (Bear Grass Charter) Def. Donovan Twyne (Manteo) 8-0; (Bear Grass Charter) Def. Cameron Parrish (Manteo) 8-4  and (Manteo) Def. (Bear Grass Charter) – DF
Doubles

(Bear Grass Charter) Def.   William Dong & Max Allison (Manteo) 8-4; (Bear Grass Charter) Def. Colby Glod and J’veon Tate (Manteo) 8-3; (Manteo)  Def. (Bear Grass Charter) – DF

The loss leaves Manteo 1-7 overall, and 1-2 in conference play with the next match set for 4 p.m. April 16 against Gates County at Manteo High School.

The only Manteo win this season was a 7-2 victory over Gates County on March 29.

On the soccer field, the Manteo High School Soccer team captured a 2-0 home field win over Cape Hatteras Thursday, April 12.

Scoring seven first half goals in an April 11 home match the First Flight Nighthawks added two more goals in the second half while coasting to a 9-0 non-conference victory over Edenton’s John A. Holmes High School.

Manteo’s soccer team, on Wednesday, fell 3-1 to Currituck while the Redskin JV baseball team was handing Northeastern a 13-0 loss. Playing at Manteo, the Manteo’s varsity baseball team won its game against the Camden 9-0, but the visiting Bruins softball squad proved too much for Manteo handing the Redskins a 10-0.

In conference track meet number three at Currituck County High School in Barco the First Flight boys placed second and Currituck was third while in girls competition Currituck County was the winner with First Flight against second. Results and individual winners include: varsity boys team points: Northeastern 77, First Flight 50, Currituck County 48.varsity girls points: Currituck County 76, First Flight 59, Northeastern 26.

Individual events: varsity boys 4×200 meter relay: 2  (Currituck County) 1:41.3 3; varsity girls 4×200 meter relay: 2  (Currituck County) 1:52.2; varsity boys 100 meter dash: 2 Kristian Nixon (Currituck County) 11.4; varsity girls 100 meter dash: 1 Amberine Brown (Currituck County) 12.3; varsity girls 100 meter hurdles: 2 Leilani Lopez (Currituck County) 17.8; varsity boys discus throw: 2 Caleb Drysdale (First Flight) 102-07; varsity girls discus throw: 1 Destiny Ferebee (Currituck County) 108-06; varsity boys 110 meter hurdles: 1 Ricky Owens (Currituck County) 15.6; varsity boys 800 meter run: 1 Skylar Stultz (First Flight) 2:06.1; varsity girls 800 meter run: 1 Maddy Wagner (First Flight) 2:55.5; varsity boys high jump: 4 Johmar Gonzalez-Colon (First Flight), Jalen Outlaw (Northeastern), Cameron Graham (Currituck County), Jayden Greene (Currituck County) 5-04.0;  varsity girls high jump: 1 Heidi Sabatini (First Flight) 4-06.00; varsity boys 4×400 meter relay: 1 (First Flight) 3:47.4; varsity boys Shot Put: 1 Jalen Owens (Currituck County) 39-08.00; varsity girls Shot Put: 2 Destiny Ferebee (Currituck County) 29-08.00; varsity boys 300 meter hurdles:  3 Cole Cardenas (Currituck County) 46.4; varsity girls 300 meter hurdles: 1 Isis Saunders (Currituck County) 55.8; varsity boys 4×800 meter relay: 1 (First Flight) 8:39.6; varsity girls 4×800 meter relay: 1  (Currituck County) 11:25.9
varsity boys 1600 meter run: 1 Joseph Davidson (First Flight) 4:55.3; varsity girls 1600 meter run: 1 Jessica Anderson (Currituck County) 6:23.3; varsity boys Triple Jump: 2 Ricky Owens (Currituck County) 38-07.00; varsity girls Triple Jump: 1 Leilani Lopez (Currituck County) 29-01.00; varsity boys 4×100 meter relay: 2  (Currituck County) 48.4; varsity girls 4×100 meter relay: 1  (Currituck County) 54.1; varsity boys 400 meter dash: 1 Joseph Amburgey (Currituck County) 54.1; varsity girls 400 meter dash: 1 Jill O’Dell (First Flight) 1:04.7; varsity boys 200 meter dash: 5 Cole Tomlin (First Flight) 24.2; varsity girls 200 meter dash: 1 Amberine Brown (Currituck County) 27.4 NWI 5; varsity boys 3200 meter run: 1 Zach Hughes (First Flight) 10:25.1; varsity girls 3200 meter run: 1 Hailee Reinke (Currituck County) 13:47.3; varsity boys long jump: 3 Ricky Owens (Currituck County) 17-08.50 NWI; varsity girls long jump: 1 Maddy Wagner (First Flight) 13-11.00.