Manteo boys, Camden girls track meet winners

Published 8:06 am Wednesday, May 12, 2021

Manteo hosted a quadrangular track and field meet May 5 with Camden, Gates and Cape Hatteras.

Manteo boys won three of the day’s four relay events to emerge a clear winner with 116 points. Camden County was a distant second with 89 points and Cape Hatteras finished third with 18.

Competition was a little closer for the girls division. Although Manteo held a 6-4 lead over Camden County in counting first place finishes, the Camden Bruins proved to have greater depth, edging out the Manteo Redskins 67-61 for the team championship. Gates County slipped into third place with 11 points and Cape Hatteras took fourth with 6.

Get the latest headlines sent to you

Michael McCallum and Reid Gilreath were multiple winners for Manteo boys with McCallum capturing the discus throw and shot put while Gilreath took the two hurdle events. Christian Carrion and Dennis Gutierrez won two events each for Camden County.

Competition in the girls meet saw Jayden Bailey – who won the discus and tied a school record with her pole vault – win as one of three three double winners. Also picking up first place wins for Manteo were Jania Charity in the 100 and 200 meter sprints and Tiffany Fenz finishing out front in the 3200 and 1600 meter runs. Camden County’s Keeley Williams was the only other double winner.

Team scores and individual results include:

Varsity Boys Team Scores (17 Events Scored)
1 Manteo 116
2 Camden County 89
3 Cape Hatteras 18

BOYS 100 METER DASH: 1 Mekhi Bias (Manteo) 11.27; 2 Lydell Mitchell (Camden County) 11.92; 3 Chaz Mackenzie (Cape Hatteras) 12.40; 4 Aiden Sansoucie (Camden County) 12.58; 5 Hart Vandzura (Manteo) 12.78
BOYS 110 METER HURDLES: 1 Reid Gilreath (Manteo) 21.68; 2 Isaac Jarvis (Manteo) 22.43
BOYS 1600 METER RUN: 1 Dennis Gutierrez (Camden County) 5:31.59; 2 Aldo Herrera (Manteo) 5:31.84; 3 Shanklin Austin (Cape Hatteras) 5:37.81; 4 Alex Andrews (Camden County) 6:06.81; 5 Landon Smith (Camden County) 6:13.34
BOYS 200 METER DASH: 1 Dylan Sharp (Manteo) 25.74; 2 Chaz Mackenzie (Cape Hatteras) 25.93; 3 Kenyen Conti (Manteo) 25.98; 4 Aiden Sansoucie (Camden County) 26.49; 5 Noah Hagy (Cape Hatteras) 28.14
BOYS 300 METER HURDLES: 1 Reid Gilreath (Manteo) 54.23; 2 Isaac Jarvis (Manteo) 55.18
BOYS 3200 METER RUN: 1 Aldo Herrera (Manteo) 12:16.00; 2 Irving Calderon-Chava (Manteo) 12:54.00; 3 Justin Ortega Santos (Manteo) 14:16.00; 4 Alex Andrews (Camden County) 14:31.00; 5 Landon Smith (Camden County) 15:56.00
BOYS 400 METER DASH: 1 Brandon James (Camden County) 56.21; 2 Amyas Kenyon (Manteo) 58.24; 3 Noah Hagy (Cape Hatteras) 1:02.49; 4 Chase Forbes (Camden County) 1:05.08; 5 Joshua Fisher (Manteo) 1:05.84
BOYS 4X100 METER RELAY: 1 Manteo 54.48; 2 Camden County 56.43
BOYS 4X200 METER RELAY: 1 Manteo 1:41.05; 2 Camden County 1:47.40
BOYS 4X400 METER RELAY: 1 Camden County 4:13.18; 2 Manteo 4:41.88
BOYS 4X800 METER RELAY: 1 Manteo 9:47.00; 2 Camden County 9:59.00
BOYS 800 METER RUN: 1 Dennis Gutierrez (Camden County) 2:30.47; 2 Shanklin Austin (Cape Hatteras) 2:31.38; 3 Zain Bhula (Manteo) 2:32.81; 4 Alex Andrews (Camden County) 2:41.34; 5 Braden Heard (Manteo) 2:42.69
BOYS DISCUS THROW: 1 Michael Mccallum (Manteo) 123-06; 2 Michael Jimenez (Camden County) 97-08; 3 Blaze Forehand (Camden County) 93-00; 4 Terell Boone (Camden County) 88-01; 5 Nick Brewster (Manteo) 84-01
BOYS LONG JUMP: 1 Christian Carrion (Camden County) 16-00.00; 2 Dakota Williams (Camden County) 15-09.00; 3 Hart Vandzura (Manteo) 14-09.00; 4 Isaac Jarvis (Manteo) 12-11.00
BOYS POLE VAULT: 1 Hart Vandzura (Manteo) 8-00.00; 2 Isaac Jarvis (Manteo) 7-00.00
BOYS SHOT PUT: 1 Michael Mccallum (Manteo) 41-05.00; 2 Nick Brewster (Manteo) 38-09.00; 3 Jackson Nobles (Camden County) 36-07.00; 4 Julian Barlett (Camden County) 32-06.00; 5 Donte Tyler (Camden County) 31-09.00
BOYS TRIPLE JUMP: 1 Christian Carrion (Camden County) 32-07.00; 2 Dakota Williams (Camden County) 32-06.00

Varsity Girls Team Scores (10 Events Scored)
1 Camden County 67
2 Manteo 61
3 Gates County 11
4 Cape Hatteras 6

GIRLS 100 METER DASH: 1 Jania Charity (Manteo) 13.68; 2 Keeley Williams (Camden County) 13.87; 3 Maleah Lassiter (Camden County) 14.43; 4 Jayden Bailey (Manteo) 14.90; 5 Lyla Formby (Camden County) 16.46
GIRLS 1600 METER RUN: 1 Tiffany Fenz (Manteo) 6:03.78; 2 Elizabeth Muller (Cape Hatteras) 6:19.75; 3 Cadence Langton (Camden County) 7:28.72; 4 Stella Sophia (Camden County) 7:35.81; 5 Victoria Royal (Camden County) 7:57.28
GIRLS 200 METER DASH: 1 Jania Charity (Manteo) 29.33; 2 Jayden Bailey (Manteo) 30.30; 3 Brianna Wilson (Camden County) 30.56; 4 Emma Gibbs (Camden County) 34.74; 5 Lyla Formby (Camden County) 35.52
GIRLS 3200 METER RUN: 1 Tiffany Fenz (Manteo) 14:04.00; 2 Madison Flynn (Manteo) 14:35.00; 3 Stella Sophia (Camden County) 17:37.00
GIRLS 400 METER DASH: 1 Keeley Williams (Camden County) 1:02.24; 2 Erika Bailey (Manteo) 1:07.46; 3 Maleah Lassiter (Camden County) 1:13.18; 4 Elizabeth Muller (Cape Hatteras) 1:13.58; 5 Sydnee Ballance (Manteo) 1:17.68
GIRLS 4X400 METER RELAY: NT
GIRLS 800 METER RUN: 1 Keeley Williams (Camden County) 2:38.78; 2 Madison Flynn (Manteo) 2:43.56; 3 Tiffany Fenz (Manteo) 2:46.94; 4 Cadence Langton (Camden County) 3:16.94
GIRLS DISCUS THROW: 1 Jayden Bailey (Manteo) 75-06; 2 Kennedy Lighty (Camden County) 71-11; 3 Makayla Bolton (Gates County) 57-01; 4 Melanie Cartwright (Camden County) 45-11; 5 Sarah Silvers (Gates County) 45-09
GIRLS LONG JUMP: 1 Cadence Langton (Camden County) 14-10.50; 2 Brianna Wilson (Camden County) 13-04.00; 3 Jania Charity (Manteo) 13-04.00; 4 Maleah Lassiter (Camden County) 12-09.50
GIRLS POLE VAULT: 1 Jayden Bailey (Manteo) 6-06.00
GIRLS SHOT PUT: 1 Kennedy Lighty (Camden County) 31-10.00; 2 Makayla Bolton (Gates County) 20-03.00; 3 Sarah Silvers (Gates County) 20-02.00; 4 Victoria Royal (Camden County) 19-10.00; 5 Melanie Cartwright (Camden County) 17-02.00

READ ABOUT MORE NEWS AND EVENTS HERE.