First Flight brings home two state track titles

Published 8:08 am Saturday, July 3, 2021

First Flight boys and girls won their 4×800 meter relay races last Saturday to claim respective North Carolina High School State Track and Field Championships at the NC A&T Irwin Belk Track in Greensboro.

The boys team of Max Bowlin, Warner Campbell, Devon Coughlin and Henry Stecher cut almost 40 seconds from a previous best to finish in 8:07.89, barely five seconds short of the state record.

In girls competition, Maggie McNinch, Tatum Dermatas, Mya Salch and Maddy Wagner dropped 22 seconds off an earlier time to win their event with a 10:02.79 and Lydia Sillies placed second in the high jump to help pace Nighthawks girls earl 26 points for an eighth place team finish. Currituck County girls finished 42nd with 3 points.

North Lincoln was the overall 2A winner in both boys and girls teams, scoring team with 69 points for girls and 66 for boys. First Flight boys finished 12 with 19 points.

In 1A competition on Friday, eight of the 13 Manteo athletes competing made all state at their high school track and field meet in Greensboro.

Mekhi Bias was the top finishing Redskin taking third place in the boys 100 meter and 200 meter dashes.

Mountain Island Charter School claimed the boys team title with 91.50 points. Manteo tied with Swain County for 14th with 19 points each. Swain County won the girls state title.

Local individual finishers at the North Carolina High School State Track and Field Championships at the NC A&T Irwin Belk Track in Greensboro included:

1A Boys 100 Meter Dash: 3 Mekhi Bias (Manteo) :11.34
1A Boys 200 Meter Dash: 3 Mekhi Bias (Manteo) :22.98
1A Boys 3200 Meter Run: 12 Aldo Herrera (Manteo) 11:22.72
1A Boys Discus Throw: 14 # 245 Michael Mccallum 12 (Manteo) 100-04
1A Boys Pole Vault: 6 Isaac Jarvis (Manteo) 9-00.00
1A Boys Shot Put: 5 Michael McCallum 12 (Manteo) 42-09.50

1A Girls 3200 Meter Run: 6 Tiffany Fenz (Manteo) 12:38.57
1A Girls 4×100 Meter Relay: 8 Manteo (Sydnee Ballance, Erika Bailey, Jayden Bailey, Jania Charity) 54.37
1A Girls 4×800 Meter Relay: 12 Manteo (Tiffany Fenz, Eleanor Edwards, Ella Spencer, Madison Flynn) 11:23.32
1A Girls 800 Meter Run: 12 Madison Flynn (Manteo) 2:36.16

2A Boys 1600 Meter Run: 12 Max Bowlin (First Flight) 4:48.93;  14 Gavin Jessup (Currituck) 4:56.20;  15 Devon Coughlin (First Flight) 4:58.86
2A Boys 4×800 Meter Relay: 1 First Flight (Max Bowlin, Warner Campbell, Devon Coughlin, Henry Stecher) 8:07.89; 11 Currituck County (Bryson Green, Riley Lenz, Gavin Jessup, Michael Sweeney) 9:14.48
2A Boys 800 Meter Run: 4 Warner Campbell (First Flight) 1:59.60;  5 Henry Stecher (First Flight) 2:00.15
2A Boys Long Jump: 12 Lucas Bailey (Currituck) 18-01.50

2A Girls 100 Meter Hurdles: 13 Savannah Merritt (Currituck) :19.80
2A Girls 1600 Meter Run: 12 Tatum Dermatas (First Flight) 5:41.98
2A Girls 3200 Meter Run: 10 Lucy Stecher (First Flight) 13:21.45
2A Girls 4×400 Meter Relay: 6 First Flight (Madison Pugh, Maddy Wagner, Mya Salch, Maggie McNinch) 4:19.43; 12 Currituck County (Ashley Reinke, Serenity Doran, Jasmine Gorney, Erilyn Scaff) 4:38.86
2A Girls 4×800 Meter Relay: 1 First Flight (Maggie McNinch, Tatum Dermatas, Mya Salch, Maddy Wagner) 10:02.79;  7 Currituck County (Ashley Reinke, Hailee Reinke, Serenity Doran, Jasmine Gorne) 10:34.63
2A Girls 800 Meter Run: 4 Maddy Wagner (First Flight) 2:23.86
2A Girls Discus Throw: 12 Ashley Lindsey (Currituck) 81-09
2A Girls High Jump: 2 Lydia Sillies (First Flight) 5-02.00
2A Girls Shot Put: 8 Ashley Lindsey (Currituck) 32-10.00

READ ABOUT MORE NEWS HERE.