Manteo girls first, boys second at track meet

Published 8:41 am Saturday, April 29, 2023

The Manteo High School girls track team won Tuesday’s Northeastern High School Mini Invitational track meet and the Manteo boys team finished second.

Earning all available pole vault points, Manteo girls finished the day with 166 points, well ahead of second place Northeastern with 122.

For their part, Manteo boys dominated the pole vault and the 3200 meter field claiming all scoring points in those two events to finish with 130 points, just seven points behind the winner, Northeastern High School.

Get the latest headlines sent to you

Manteo coach Melissa Mann said there were several outstanding performances from her team including new school records in the girls high jump and 3200 in addition to a new boys pole vault record.

According to Mann, automatic regional qualifiers include Elle Edwards in the high jump and Meredith Gaskill in the 3200.

Team and individual results for scoring Manteo athletes from the April 25 Northeastern High School Mini Invitational Track and Field Meet include:

Boys Scores
1 Northeastern – 137
2 Manteo – 130
3 Hertford County – 107
4 Washington County – 70
5 Bertie – 40
6 Pasquotank County – 18

Girls Scores
1 Manteo – 166
2 Northeastern – 122
3 Hertford County – 96
4 Pasquotank County – 51
5 Washington County – 20
6 Bertie – 12

Boys 400 Meters Finals:
3 Stokes, Jordan 55.36

Boys 800 Meters Finals:
1 Leary, Ezekiel 2:20.95
2 Fleckenstein, Toby 2:25.81
4 Speener, Bradley 2:27.70

Boys 1600 Meters Finals:
1 Head, Samuel 5:05.97
2 Stevens, Luke 5:25.60
5 Head, Owen 6:18.97

Boys 3200 Meters Finals:
1 Head, Samuel 11:49.51
2 Stevens, Luke 11:50.76
3 Leary, Ezekiel 12:54.80
4 Fleckenstein, Toby 13:49.06
5 Head, Owen 15:05.43

Boys 300m Hurdles Finals:
4 Jarvis, Isaac 47.75

Boys 4 x 100m Relay Finals:
6 Manteo A 53.78

Boys 4 x 200m Relay Finals:
5 Manteo A 1:55.87

Boys 4 x 400m Relay Finals:
1 Manteo A 4:28.30

Boys 4 x 800m Relay Finals:
1 Manteo A 9:31.10

Boys High Jump Finals:
2 Jarvis, Isaac 5-10

Boys Pole Vault Finals:
1 Jarvis, Isaac 12-0
2 Stokes, Jordan 10-0
3 Donahue, Jackson 8-0
4 Head, Owen 6-6

Boys Discus Finals:
6 Brewster, Nick 100-3

Girls 200 Meters Finals:
4 Burton-Bailey, Jasiy 28.76

Girls 400 Meters Finals:
3 Meredith, Willa 1:12.50
5 Tripp, Josie 1:15.38

Girls 800 Meters Finals:
1 Flynn, Madison 2:34.94
2 Gaskill, Meredith 2:48.47

Girls 1600 Meters Finals:
1 Flynn, Madison 5:45.00
2 Gaskill, Meredith 5:57.98 8
3 Pena-Munoz, Jennifer 6:42.73

Girls 3200 Meters Finals:
1 Flynn, Madison 12:25.72
2 Gaskill, Meredith 12:53.83
3 Pena-Munoz, Jennifer 14:11.33

Girls 100m Hurdles Finals:
4 Gay, Caroline 21.43
5 Croswait, Jenna 22.10

Girls 300m Hurdles Finals:
1 Edwards, Eleanor 52.55
2 Gay, Caroline 54.85 2
4 Croswait, Jenna 59.39
6 Thorton, Rose 1:07.19

Girls 4 x 400m Relay Finals:
1 Manteo A 5:01.9

Girls High Jump Finals:
1 Edwards, Eleanor 4-10

Girls Pole Vault Finals:
1 Gay, Caroline 7-0
2 Reibel, Paige 6-6
3 Gaskill, Meredith 5-0

Girls Triple Jump Finals:
4 Burton-Bailey, Jasiy 27-3

Girls Shot Put Finals:
4 Mallory, Kyla 26-8

Girls Discus Finals:
2 Mallory, Kyla 83-4

READ ABOUT MORE NEWS HERE.

SUBSCRIBE TO THE COASTLAND TIMES TODAY!