First Flight cross country closes season on top

Published 5:03 pm Tuesday, October 24, 2023

First Flight teams closed out the regular cross country season with NCC conference championships and unbeaten records.

According to head coach Dan Murray, both his squads won in dominant style on a picture-perfect evening.

Judah LaCroix was first overall in the boys race and was named Conference Runner-of-the-Year. With Nighthawks taking five of the top seven finish spots, the First Flight boys coasted to an easy first place finish with 20 points. A distant second was Currituck with 62 followed by Camden with 89 for third and Manteo in fourth with 95. John A. Holmes was the next team in fifth with 110 and Hertford County trailed the field in sixth with 172 points.

Get the latest headlines sent to you

Murray also praised the performances of Deacon Parker, Liam Minnich, Chase Matis, and Karter Tucker for earning All-Conference First Team honors. They were backed up by All-Conference runner Alex Lutz, Graham Evans, Kingston Haynes, Wesley Robinson, Braxton Rose, Leif Wirth and Winston Rowe. Nearly all set personal bests.

Turning in an even better performance, all seven First Flight scoring girls finished before any other runners in the eight-team conference.

“The women’s team achieved something rarely seen in the sport,” said Murray. “They had a 1-7 sweep for a perfect score.”

Murray went on to say his wave of white was led by Conference Runner-of-the-Year Morgan Miller, and hot on her heels were Captain Lucy Stecher, Kayla Folkes, Moira Furr, Bekah Newell, Shelby Chercka and Nellie Hall.

“Together they make up the entire All-Conference First Team squad,” Murray added. “And both Claire Meads and Chessa Woods also ran great races in support of the front runners.”

Team scores for girls had First Flight out in front with 15 points, Currituck County in second with 71, Manteo a close third with 75, and Camden taking fourth with 85.

With regular season and tournament championships behind them, Murray said his runners are now setting their sights on next week’s East Regional Championships in Jacksonville.

October 18 NCC Conference Championship results at Maple Park in Barco include:

Boys 5000 Meter Run
1 Judah Lacroix (First Flight) 16:19.00
2 Josh Harvill (John A. Holmes) 16:49.00
3 Deacon Parker (First Flight) 17:03.00
4 Liam Minnich (First Flight) 17:04.00
5 Chase Matis (First Flight) 17:12.00
6 Camden Lenz (Currituck County) 17:24.00
7 Karter Tucker (First Flight) 17:32.00
9 Ezekiel Leary (Manteo) 17:52.00
11 Alex Lutz (First Flight) 18:02.00
12 Oliver Green (Currituck County) 18:04.00
13 Jason Mercer (Currituck County) 18:09.00
15 Carlo Thomas (Currituck County) 18:22.00
16 Austin Mercer (Currituck County) 18:39.00
17 Alex Frantz (Currituck County) 18:52.00
18 Luke Stevens (Manteo) 19:00.00
19 Graham Evans (First Flight) 19:09.00
21 Austin Godfrey (Manteo) 19:42.00
22 Kingston Haynes (First Flight) 19:45.00
23 Slater Mobley (Currituck County) 19:47.00
24 Caleb Faytik (Currituck County) 19:51.00
25 Michael Sweeney (Currituck County) 19:55.00
26 Leland Gaylord (Currituck County) 19:58.00
27 Colin Midgett (Cape Hatteras) 20:04.00
28 Jahza Ferebee (Currituck County) 20:55.00
30 Bennett Jones (Manteo) 21:39.00
31 Toby Fleckenstein (Manteo) 22:00.00
35 Wesley Robinson (First Flight) 22:26.00
36 Wyatt Noser (Currituck County) 22:32.00
38 Braxton Rose (First Flight) 23:11.00
39 Carson Antonacci (Currituck County) 23:12.00
45 Nicholas Jacquelin (Manteo) 24:18.00
46 Leif Wirth (First Flight) 24:18.00
47 Jose Brown (Manteo) 24:54.00
48 Winston Rowe (First Flight) 25:16.00
50 Owen Head (Manteo) 26:04.00
51 Zach Burgess (Manteo) 26:49.00
52 Viktor Schales (Currituck County) 27:44.00

Girls 5000 Meter Run
1 Morgan Miller (First Flight) 18:19.00
2 Lucy Stecher (First Flight) 18:48.00
3 Kayla Folkes (First Flight) 19:06.00
4 Moira Furr (First Flight) 19:32.00
5 Rebekah Newell (First Flight) 20:34.00
6 Shelby Chercka (First Flight) 20:43.00
7 Nellie Hall (First Flight) 20:58.00
9 Mackenzie Flynn (Manteo) 21:14.00
10 Jennifer Pena-Munoz (Manteo) 21:39.00
11 Kylee Dinterman (Currituck County) 21:46.00
12 Caitlyn Curran (Currituck County) 21:46.74
15 Abbi Calvio (Manteo) 22:14.00
16 Ayla Baker (Currituck County) 22:35.00
17 Riley Prewitt (Currituck County) 22:44.00
18 Rylee Mercer (Currituck County) 22:45.00
19 Gabby Baker (Cape Hatteras) 22:49.00
20 Gabby Baker (Cape Hatteras) 22:57.00
21 Caroline Gay (Manteo) 23:14.00
22 Emma Barefield (Currituck County) 23:23.00
23 Chessa Woods (First Flight) 23:44.00
26 Emma Cobb (Currituck County) 24:52.00
27 Logan White (Currituck County) 25:06.00
29 Emily Anderson (Currituck County) 25:25.00
30 Lisa Phillips (Currituck County) 25:31.00
31 Lupita Palacienes (Cape Hatteras) 25:32.00
32 Lila White (Currituck County) 25:44.00
33 Leslie Alvarez (Manteo) 26:03.00
34 Brooklyn Stratton (Currituck County) 26:11.00
35 Hannah Mason (Currituck County) 26:12.00
36 Gabriella Ramos (Currituck County) 26:15.00
37 Brooke Zak (Currituck County) 26:18.00
38 Meredith Gaskill (Manteo) 26:25.00
39 Breanna Cooper (Camden County 26:44.00
41 Joslyn Calvio (Manteo) 27:02.00
42 Ivonne Cirisa(Cape Hatteras) 27:26.00
43 Kaylee Saunders (Currituck County) 28:33.00
47 Erin Buchart (Currituck County) 31:00.00
48 Addison Guthrie (Currituck County) 31:15.33
49 Paige Reibel (Manteo) 31:15.99

READ ABOUT MORE NEWS HERE.

SUBSCRIBE TO THE COASTLAND TIMES TODAY!